Sako svobodníka dělostřeleckého pluku 154

Sako svobodníka dělostřeleckého pluku 154, delostrelectvo.cz, delostrelectvo, sako, blůza, výstrojní součástka, dělostřelecký pluk 154, Praha, Pardubice, 1937,  gabardén, První republika, třicátá léta, 30. léta, mužstvo, ČS armáda, svobodník, sako, blůza, vycházkové sako, reprezentativní účely

V tomto článku si představíme vycházkové sako, pravděpodobně svobodníka dělostřeleckého pluku 154, dislokovaného v Pardubicích. V případě, že by se jednalo o dělostřelecký pluk v Pardubicích, sako by nemohlo být starší než z roku 1937, protože pluk zde byl umístěn až v tomto roce, ale bohužel kvůli absenci límcového označení nemůžeme totožnost se zmíněným tělesem potvrdit, může se totiž jednat o sako jakéhokoliv pluku, s tím, že sako bylo v Pardubicích pouze ušito. Jedná se tedy o sako mužstva, o jeho vycházkovou variantu. To znamená, že bylo šito v civilním sektoru, protože pokud byli vojáci pouze v základní presenční službě, dostávali k propůjčení uniformy z vojenského skladu, které po ukončení služby vraceli. V případě vycházkové varianty si jej pořizovali na vlastní náklady. Ušití vycházkové varianty stejnokroje bylo často velmi finančně náročné, tato nevýhoda byla však kompenzována větším pohodlím, zejména co se týče použitého materiálu.

Sako 154 plk

Na saku je umístěno celkem šest velkých knoflíků, jedná se o dvě varianty, tedy spíše dva výrobce. Jedná se o F AS a PRAHA, v další řádě se pak knoflíky v malém provedení nachází na všech čtyřech kapsách a na každém z rukávů. Všechny knoflíky mají stejný odstín, ale jsou lehce zaměnitelné s důstojnickými, jelikož jejich barva je výrazně světlá. V oblasti límce se pak předpisově nacházejí výložky v šarlatové barvě označující náležitost k dělostřelectvu a jsou zde taktéž dva háčky k úplnému upnutí kolem krku.

Knoflík 1 svobodník pardubice knoflík 2  svobodník pardubice Knoflík svobodník pardubiceNárameník pardubice

 Nárameník je jako ve většině případů všit pevně do saka, ale na rozdíl od běžného průměru se jedná o výrazně menší variantu.

Sako svobodník pardubice bokZáda sako svobodník pardubice