Blůza pro mužstvo a důstojníky 1945
lůza pro mužstvo a důstojníky 1945, delostrelectvo.cz, delostrelectvo
Po osvobození Československa spojeneckými vojsky vyvstala otázka na nové uzpůsobení výstrojních součástek znovuobnovené československé armády. Po vzoru zahraničních armád bylo schváleno zavedení tzv. rozhalenek, které se v období První republiky vyskytovalo pouze u letectva. K stejnokrojům zapínaným až ke krku (kromě kabátů mužstva), se tedy armáda nevrátila a vznikl tak do této doby na našem území neznámý, nový a praktičtější vzhled uniforem.
Po schválení vzhledu jednotlivých výstrojních součástek po roce 1945, však byla omezena jejich výroba, v té době v stále válkou pošramoceném Československu a bylo tak možné setkat se s širokým spektrem zejména důstojnických blůz a blůz pro mužstvo, jež byly výsledkem spořivého využití válečných a zbytkových zásob, přetvořených zpravidla přešitím. Důkazem tohoto zajímavého historického období jsou i následující dva exempláře, jejichž vzhled se lze jen s těžkostí dá zaměnit za jiný.
Prvním exemplářem je soukenná blůza z česané příze pro mužstvo v hodnosti svobodníka dělostřelectva, jejíž původ je více než zajímavý. Při bližším zkoumání je možné na vnitřní straně blůzy spatřit razítko V.S. 1 (výstrojní sklad 1), 1941 a razítko malého státního znaku. Z těchto indicií si lze vyvodit původ saka. Jedná se o skladovou zásobu vládního vojska, jež byla po roce 1945 přešita na již zmíněný typ rozhalenky, který spočíval zejména v nahrazení, resp. všití nárameníků, odebrání tří knoflíků z původních sedmi, zašití knoflíkových dírek a rozhrnutí límce. K navrácení výložků či límcových číslic již nedošlo. Při porovnání s blůzou vz. 45, která je vyobrazena ve výstrojním předpisu, můžeme největší odlišnost spatřit v náramenících, které jsou zde nepředpisově zakulacené a v oblasti límce pak chybí knoflík na zapnutí ke krku, který se využíval za nepříznivého počasí.
Detail razítek
Druhým zajímavým kouskem je důstojnická blůza podporučíka dělostřelectva, která byla podobně jako soukenná blůza vl. vojska přešita, v tomto případě však historie oděvu sáhá do předválečného období. Původní hodnost byla poručík. Na blůze byl taktéž rozevřen límec a na náramenících se tedy místo původních dvou třícípých hvězd, podle nového vzoru objevila hvězda pěticípá, v mosazném provedení. Při porovnání s blůzami nově šitými již podle výstrojního předpisu se tak přešité verze mohou zdát nepoměrné, tudíž zajímavé a jsou proto cennějšími kousky, opakem tohoto názoru mnoha sběratelů je však fakt, že došlo k „zničení“ prvorepublikových uniforem. Otázkou je, co by se s těmito kousky stalo při úplném nahrazení jinými typy.
Nárameník